Oh-la-la Tourneys

2013 Guy Salanon Memorial Tournament

1st place – Frederic Penaranda and Roger Arpaia
2nd place – Juan Garcia and Jacques Martinez
3rd place – Gilles Canesse and Eric Moutard
Consolante Winner – Gary Jones and Shirley Jones

2014 Oh-la-la Singles Championship

1st place – Philippe Tripoul
2nd place – Gilles Canesse
3rd/4th – Jon Claessens and Chris Tripoul
Consolante Winner – Jud Rogers

2014 Guy Salanon Memorial Tournament

1st place – Eric Moutard and Bernard Martin
2nd place – Stephen Osiecki and Walter Martinez
3rd/4th – Chris Tripoul/Pat O’Donnell and Danny Daniels/Sue Daniels
Consolante Winner – Gary Jones and Shirley Jones

2014 Florida Trophy

1st place – Claude Laulhe and Bernard Martin
2nd place – Gilles Canesse and Juan Garcia
3rd/4th – Jon Claessens/Chubby Misra and John Rolland/Roger Arpaia
Consolante Winners – Frederic Penaranda/Roger Curbelo and Alain Girard/Eric Moutard

2015 FPUSA Southeast Inter-Regional Select Triples

1st place – Jean-Michel Laulhe, Christian Cote, Linda Cote
2nd place – Philippe Tripoul, Jon Claessens, Corey Milliord
3rd place – Claude Laulhe, Bernard Martin, Eric Moutard
Consolante:
1st – Brenda Green, Patricia Griffin, Gina DeJoy
2nd – Jud Rogers, Walter Martinez, Dan Houser
3rd – Ernie Smith, Jackie Plessas, Louis Nonni

2015 Oh-la-la Select Doubles

1st place – Bernard Martin and Yanick Laulhe
2nd place – Gilles Canesse and Roger Arpaia
3rd place – Richard Symmans and Brock Symmans
Consolante:
1st – Chubby Misra and Walter Martinez
2nd – Carla Houser and Dan Houser
3rd – Frank Guzman and Corey Milliord

2015 FPUSA Southeast Inter-Regional Singles

Women’s Concourse:
1st place – Gina DeJoy
2nd place – Shirley Jones
3rd place – Lori Creasey

Men’s Concourse:
1st place – Bernard Martin
2nd place – Daniel Smith
3rd place – Philippe Tripoul

Women’s Consolante:
1st – Debby Barry
2nd – Sue Daniels

Men’s Consolante:
1st – Jon Claessens
2nd – Corey Milliord
3rd – Gary Jones

April 2015 Oh-la-la Doubles Tourney

1st place – Eric Moutard and Frank Guzman
2nd place – Gilles Canesse and Dott Boulia
3rd place – Lori Creasy and Larry Creasy
Consolante:
1st – Rich Symanns and Brock Symanns
2nd – Debbie Barry and David Barry
3rd – Blake Symanns and Emily Symanns

June 2015 NPL Open Singles

1st place – Larry Creasy
2nd place – Jud Rogers
3rd place – Brock Symanns
Consolante:
1st – Rich Symanns
2nd – Gilles Milon
3rd – Lori Creasy

July 2015 NPL Open Singles

1st place – Philippe Tripoul
2nd place – Gilles Canesse
3rd place – Rich Symanns
Consolante:
1st – Frank Guzman
2nd – Ridha Hammouda
3rd – Alexander

2015 FPUSA Southeast Inter-Regional Select Doubles

1st place – Philippe Tripoul and Gilles Canesse
2nd place – Jerome Nicolas and Stefan Nicolas
3rd place – Jon Claessens and Chubby Misra
Consolante:
1st – Jerry Miller and Bill Sabella
2nd – Ernie Smith and Jackie Plessas
3rd – Jesse Niece and David Martin

2015 Guy Salanon Memorial Tournament

1st place – Eric Moutard and Gilles Canesse
2nd place – Stan Russo and Jim Della Penna
3rd place – Bernard Martin and Francis Cheru
Consolante:
1st – Olga Martinez and Ana Quintana
2nd – Walter Martinez and Greg Mack
3rd – David Martin and Blake Symanns

2016 FPUSA Southeast Inter-Regional Select Triples

1st place – Gilles Lachance, Michel Boisvert, Michel Robichaud
2nd place – Phoun Inmala, Say Thakhavong, Bernard Martin
3rd place – Boun Insixiengmai, Kack Khotpanya, Eric Moutard
Consolante:
1st – Hajasoa Bosela, Emily Symanns, Richard Symanns
2nd – Jim Penna, Lori Creasy, Larry Creasy
3rd – Frank Guzman, Alain Girard, Gilles Milon

2016 FPUSA Southeast Inter-Regional Singles

Women’s Concourse:
1st place – Gina DeJoy
2nd place – Shirley Jones
3rd place – Debby Barry

Men’s Concourse:
1st place – Bernard Martin
2nd place – Pnoun Inmala
3rd place – Daniel Smith

Women’s Consolante:
1st – Emily Symanns
2nd – Sue Daniels
3rd – Barbie Crowder

Men’s Consolante:
1st – Clarence Daniels
2nd – Richard Symanns
3rd – Frank Guzman

2016 FPUSA Southeast Inter-Regional Select Doubles

1st place – Jon Claessens and Philippe Tripoul
2nd place – Gilles Lachance and Michel Boisvert
3rd place – Gary Jones and Shirley Jones
Consolante:
1st – Ed McIver and Steve Osiecki
2nd – Sue Daniels and Danny Daniels
3rd – Dan Houser and Jud Rogers

April 2016 NPL Singles

1st place – Gilles Canesse
2nd place – Rich Symanns
3rd place – Frank Guzman
Consolante:
1st – Hajasoa Bosela
2nd – Walter Martinez
3rd – Patrick Delpuech

2016 National Men’s and Women’s Doubles

Men’s National Doubles Champions

1st Place: John Harris, Club: Oakhurst Petanque Club, Paul Yang, Club: Fresno Petanque Club

2nd Place: Mohamed Boulahoual, Club: Zanesfield Petanque Club, Abderrahim El Hadi, Club: Zanesfield Petanque Club

3rd Place: Jerome Nicolas, Club: South Florida Petanque Club, Stefan Nicolas, Club: South Florida Petanque Club

3rd Place: Mark Greenberg, Club: New York Petanque Club, Philippe Menier, Club: New York Petanque Club

Women’s National Doubles Champions

1st Place: Gina De Joy, Club: South Florida Petanque Club, Shannon Hodge, Club: Zanesfield Petanque Club

2nd Place: Shirley Jones, Club: Carolina Petanque Club, Sue Wien, Club: Carolina Petanque Club

3rd Place: Bo Edwards, Club: Carolina Petanque Club, Jeanne-Marie Browning, Club: Dallas Petanque Club

3rd Place: Stacey Linh, Club: New York Petanque Club, Christiane Chrissy Lion, Club: New York Petanque Club

Select Doubles Tournament

Concourse

1st Place: Tish Harris, Club: Oakhurst Petanque Club, Teri Sirico, Club: PVPC

2nd Place: Khalid Bouamoud, Club: Zanesfield Petanque Club, Earl Lovell, Club: Carolina Petanque Club

3rd Place: Frosty Sabo, Club: Valley of the Moon Petanque Club, Joe LaTorre, Club: Valley of the Moon Petanque Club

4th Place: Kirk Edwards, Club: Carolina Petanque Club, Parker Edwards, Club: Carolina Petanque Club

Consolante

1st Place: James Tierney, Club: Maine Boules Club, Jack Hanson, Club: Seattle Petanque Club

2nd Place: Jo Ella Manalan, Club: South Florida Petanque Club, Pierrette Sucur, Club: South Florida Petanque Club

3rd Place: Janice Bissonnette, Club: Fresno Petanque Club, Chia Vang, Club: Fresno Petanque Club

4th Place: Linda Schryver, Club: Nelson Ranch Petanque Club, Marion Bermondy, Club: Heart of Texas Petanque Club

Comments are closed